Soovitused õpilastele: tehisintellekti kasutamine õppetöös
07.09.2023
Tehisintellekt (inglise keeles artificial intelligent – AI) on järjest olulisem osa meie igapäevaelust ning see võib olla hea tööriist ka koolitöös. Järgnevalt jagame 5 soovitust, kuidas tehisintellekti parimal viisil kasutada ning veel 5 soovitust, kuidas seda õppetöös rakendada.
SOOVITUSI, KUIDAS TEHISINTELLEKTI PARIMAL VIISIL KASUTADA
1. Uuri järgi, mis on tehisintellekt
Enne koolitöös tehisintellekti kasutamist, uuri järgi, mis tehisintellekt on ja kuidas see toimib. Selleks saad infot küsida näiteks oma arvutiõpetajalt või mõnelt IT-d igapäevaselt kasutavalt tuttavalt või lähedaselt, ning koos arutada, kuidas seda igapäevaelus kasutatakse (näiteks on maailmas isesõitvad autod, virtuaalsed assistendid jne).
2. Tutvu tehisintellekti tööriistadega
Proovi erinevaid veebipõhiseid tehisintellekti tööriistu ja platvorme, mida saab õppimiseks kasutada (näiteks Google’i masinõpe, Scratch ja Codecademy). Erinevaid tehisintellekte leiad siit: https://theresanaiforthat.com/.
3. Uuri, kuidas tehisintellekt tegutseb
Uuri, kuidas tehisintellekt andmeid kogub ja analüüsib. Jaga oma leide õpetajaga ja arutage klassiga.
4. Ole kriitiline
Vali teemad, mis sind huvitavad ja mida soovid uurida. Näiteks võib see olla seotud loodus- ja täppisteaduste, ajaloo, keeleõppe või mõne muu valdkonnaga. Uuri, mida tehisintellekt nendest teemadest arvab ja võrdle tema teadmisi enda teadmistega. Kasuta kriitilist mõtlemist, et aru saada, kas tehisintellekti poolt pakutud info on tõene või väär. Selleks otsi teavet ka teistest allikatest. Abiks on ka arutelu mõne täiskasvanuga, näiteks õpetajaga, et üheskoos selles otsusele jõuda.
5. Austa privaatsust
Tehisintellekti kasutamisel tuleb austada teiste inimeste privaatsust. Teise inimese isikuandmeid võid lisada ja kasutada ainult siis, kui teine inimene on sellega nõus. Ära sisesta tehisintellekti otsingusse oma tuttavate nimesid ja nende kohta käivat infot, sest sa ei tea, kuhu see tehisintellekti „kõhus“ liigub, või mida ta sellega tegelikult teeb.
TEHISINTELLEKTI KASUTAMINE ÕPPETÖÖS
1. Kasuta tehisintellekti ainult siis, kui õpetaja on selle kasutuse lubanud
Aruta koos õpetajaga, millal on tehisintellekti sobilik kasutada ja millal mitte. Küsi õpetaja käest, kas tema ainetunnis õppimisel või tööde tegemisel on tehisintellekti kasutamine lubatud.
2. Kui kasutad tehisintellekti tehtud sisu, siis viita
Kindlasti viita, kui oled tehisintellekti loodud sisu oma tekstis kasutanud. Kasutatud teksti eest vastutad küll ise, aga siis sinu töö hindaja teab, kuidas see loodud on. Näide APA stiilis: OpenAI. (2023). ChatGPT (14. märtsi versioon), suur keelemudel, https://chat.openai.com/.
3. Kasuta ainult siis, kui see annab õppimisele lisaväärtust
Kasuta tehisintellekti siis, kui see annab õppimisele lisandväärtust. See võib olla abiks keerukate probleemide lahendamisel, suurte andmehulkade analüüsimisel või uute teadmiste loomisel. Tehisintellekti käest saab küsida selgitust mõnele ülesandele, mille kirjeldusest sa aru ei saanud. Tehisintellekt oskab lahti seletada, mida ülesandes tegema peaksid. Tehisintellekt ei ole aga abiks faktide õppimisel ja essee kirjutamisel, kus pead oma oskuseid ise ilma abivahenditeta harjutama.
4. Kasuta ainult siis, kui sa mõistad, kuidas ta töötab ja mis on pakutud vastuseks
Ära kasuta tehisintellekti lihtsalt sellepärast, et see on trendikas või kättesaadav. Õpi selgeks tehisintellekti põhialused ja selle tööpõhimõtted, et saaksid aru, kuidas see sinu õppimist mõjutab. Kui oled nõus sellega, mida tehisintellekt sulle vastuseks annab ning suudad seda mitme teise allikaga samamoodi tõendada, siis võib tehisintellekti poolt pakutut usaldada.
5. Kasuta ainult siis, kui see toetab päris õppimist
Kuigi tehisintellekt võib olla kasulik õppevahend, ära unusta traditsioonilist õppimist ja põhiteadmiste omandamist. Kasuta tehisintellekti oma õppimise täiendusena, mitte õppimise asendusena.
Soovitused koostas Tallinna Tehnikaülikooli IT Kolledži vanemteadur Birgy Lorenz projekti Targalt internetis raames.
Pilt: Freepik