4. mai on ÜRO kiusamisvastane päev. Kuidas saab kiusatavat veebikeskkonnas toetada?
04.05.2023
2012. aastal kuulutas Ühendatud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) välja rahvusvahelise kiusamisvastase päeva, mida tähistatakse igal aastal 4. mail.
Traditsioon sai alguse aastal 2007 toimunud juhtumist Kanadas, kus ühe kooli õpilased kiusasid oma koolikaaslast roosat värvi särgi kandmise pärast. Seda märganud vanemad õpilased otsustasid poisi kaitsmiseks järgmisel päeval samuti roosat särki kanda ning kutsusid seda tegema ka teisi õpilasi. Lugu kajastati meedias, see pälvis laialdast tähelepanu ja on tänapäevani näiteks laste omavahelisest suhtlemisest selles valguses, et kiusamise pealtvaatajatest võivad saada kiusatavate julged kaitsjad.
Kuidas saab veebikeskkonnas kiusatavat toetada?
- Esmalt tuleb kiusamine fikseerida, see tähendab, et tuleb teha ekraanipildid salvestamaks kiusamisest tõendid. Ekraanipildil peaks olema näha milliselt kasutajakontolt, millises keskkonnas, millal (täpne kuupäev ja kellaaeg) ning mida postitati (mis on postituse või sõnumi sisu) (vt materjali Küberjuhtumi korral tõendite võtmine https://www.targaltinternetis.ee/wp-content/uploads/2022/02/Kuberjuhtumi-korral-toendite-votmine.pdf).
- Seejärel saab pöörduda veebikeskkonna poole, kus kiusamine aset leiab ja raporteerida (vt sotsiaalmeediakeskkondade juhised https://noor.targaltinternetis.ee/sotsiaal-vorgustikud/). Kuna solvav, alandav ja mõnitav postitus on sotsiaalmeediakeskkonna kasutustingimusi rikkuv materjal, siis on oluline sellest teada anda, et kasutustingimusi rikkuv materjal maha võetaks ja/või suletaks kasutajakonto, mille kaudu on keskkonna kasutustingimusi rikutud.
- Toeta kiusatavat. Näiteks kirjuta talle midagi head ja julgustavat. Veebikeskkonnad võimaldavad ka kiusamiskäitumise puhul kasutaja blokeerida, et mitte temalt enam uusi postitusi saada.
- Tähtis on, et keegi ei jääks oma murega üksi. Nõu ja abi saamiseks saab pöörduda veebipolitsei poole (kontaktid on leitavad https://www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud), kes annavad nõu ja abi kiusamis/ahistamisjuhtumite puhul ning nõu ja abi saab ka lasteabitelefonilt 116111 ja www.lasteabi.ee, kus saab nõu ja abi ka chati kaudu ning soovi korral saab jääda anonüümseks.