Küberturvalisus ja infosõda
Õpetajad ja huvilised on kogunud koolidele materjale, mis aitavad eelkõige õpilastele selgitada küberruumis toimuvat infosõda, kuidas sellega toime tulla eristamaks tõest infot valest jmt. Sellelt lehelt leiad lingid temaatilisele infole. Materjalid on esitatud kooliastmeti, et hõlpsamini endale vajalik leida.
Täiendame lehte jooksvalt.
Üritused
- Veebiseminaride sarja “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses” salvestused.
Sealt leiab veebiseminarid “Toetav keskkond ja selle loomine”, “Psühholoogiline ja sotsiaalne toetamine”, “Mitmekultuuriline klassiruum”, “Paindlik õppetegevuse korraldamine”, “Muu kodukeelega laps klassis – õpetaja vaatenurk”, “Muu kodukeelega laps” Harno veebis. - 7.03 toimunud veebinari salvestus Noorte küberturvalisuse pädevus uuringutes KüberPähkel, KüberNööpnõel ja KüberPuuring. Arutati ka mida tuleks praeguses Ukraina sõja olukorras infosõjast ja netist toimuvast lastele ja vanematele kohe rääkida.
Materjalid
- Minister Liina Kersna videopöördumine hariduspere poole (märts, 2022).
- Haridus- ja Teadusministeeriumi abimaterjal Ukraina teema käsitlemiseks koolis (märts, 2022).
- Haridus- ja Teadusministeeriumi materjalid “Ukrainast saabunud laps/noor Eestis” (märts, 2022).
- Abimaterjalid Ukraina teema käsitlemiseks haridusasutustes. HARNO lehele on koondatud nii tunnimaterjale, mis räägivad kriisist, meediasõjast kui ka vaimse tervise ja ärevusega seotud materjale (märts, 2022).
- Video õpetajatele ja lapsevanematele Kuidas laste ja noortega sõjast rääkida. Kätlin Konstabel ja Diana Poudel (märts 2022).
- PPA üleskutse: ettevaatust sõjainfo jagamisel sotsiaalmeedias – see võib täita ründava poole eesmärke. Artikli autor Maarja Punak, Eesti Päevaleht (25.02.2022).
- Mondo Maailmakooli materjalid (inimõigused, sõda, Ukraina, ränne), mis toetavad sõja ning Ukrainaga seonduvate teemade käsitlemisel lasteaias, koolis ja noortekeskuses.
- Minutiloeng: Kuidas ära tunda infosõda.
Lasteaed/ I kooliaste
- Kuidas rääkida lastele sõjast? Artikli autor Kätlin Konstabel, psühholoog ja pereterapeut, Postimees (25.02.2022).
- Kuidas rääkida lastele sõjast. Anne Kleinberg, Tallinna Lastehaigla lastepsühhiaater. Video: UV Faktor, ERR (24.02.2022).
- Digipädevust arendavad mängud, töölehed, vestluspunktid. Materjali on koostanud Anne Rosenberg ja Elina Heinmäe projekti Targalt internetis raames.
- 4-9-aastastele lastele töövihik “Kipi tiim tegeleb oma muredega“, mis aitab neil oma tunnete, muremõtete ja hirmudega toime tulla (ukraina keeles), (vene keeles), (inglise keeles).
II kooliaste
- “Valede jaht”, vene keeles “Охота за ложью” on Targalt internetis projekti raames loodud materjal, mis on mõeldud nii õppetöös kasutamiseks kui ka iseseisvaks läbimiseks. Materjal koosneb selgitavatest tekstidest, viidetest kasulikule materjalile ja enesekontrollitestidest. Materjali juures on ka Kahoot test (eesti keeles). Õppematerjali autoriteks on Diana Poudel, Eva Tšepurko ja õpilasvõistluse “Valede jaht” arendusmeeskond.
- Plakat “10 head nippi valeuudiste äratundmiseks“, vene keeles: “10 советов о том, как оценить подлинность новостей“. Autor HITSA.
- Õppematerjal “Kuidas kaitsta ennast ja teisi internetis” (eestikeelsed slaidid), milles on video: Maarja Punak – anna teada probleemsest sisust (raporteeri, blokeeri, teata) ja Kahoot test. Õppematerjali venekeelsed slaidid Как защитить себя и других в Интернете , milles on video Jana Frolova venekeelne tervitusvideo ja venekeelne Kahoot. Materjal on loodud projekti Targalt internetis raames.
- Populaarsemate sotsiaalmeediaplatvormide juhised (TikTok, Instagram, Facebook, Snapchat, Whatsapp, Twitter): kuidas muuta konto privaatseks, kuidas rakendusesiseselt teavitada, nõu ja abi saamise võimalused. Tunnikava Sotsiaalvõrgustikud – privaatsussätete muutmine. Juhised ja tunnikava on valminud projekti Targalt internetis raames.
- Digikooli veebinar: küberhügieeni ABC. Autor: Diana Poudel.
III kooliaste/gümnaasium/täiskasvanud
- Plakat “Infosõjas osaleva inimese ABC“. Autorid Maria Murumaa-Mengel jt.
- Õppematerjal Valeuudised, mille eesmärk on tõsta õpetajate ja õpilaste teadlikkust veebis levivate valeuudiste, andmepüügi katsete ja rämpsposti kohta ning pakkuda juhiseid nende märkamiseks. Materjal koostati HITSA poolt projekti Targalt internetis raames.
- Propastop (propaganda paljastamine, selgitused, näited. Blogi veavad kaitseliidu vabatahtlikud.
- Tõesõna. Mis on infosõda, kuidas riigid üksteist infoga mõjutavad, artiklid ja videod. Eesti NATO Ühing
- Meediapädevuse õppevideod (botid ja trollid, demagoogiavõtted, valeuudiste äratundmine). Eesti Rahvusringhääling.
- Meediataip (artiklid, videod, kasulikud materjalid), ERR meediapädevuse projekt.
- Turvaliselt infoühiskonnas kursuse tunnid: Sõnavabadus ja vastutus, Valeinfo leke ja levik, Mõjustamise psühholoogia, Häkkerite välismääraja. Autor Diana Poudel.
- Teadlased: kolm lihtsat põhimõtet aitavad hoida end pettuste ja valeinfo eest. Autorid: Marju Himma ja Kristjan Kikerpill
- Küberjuhtumi korral tõendite võtmine. Autor Anu Baum
Lapsevanemale
- Mida teha, kui laps näeb või kuuleb uudistest traagiliste sündmuste kohta. Sotsiaalkindlustusamet.
- Kuidas laste ja noortega sõjast rääkida. Video õpetajatele ja lapsevanematele. Diana Poudel ja Kätlin Konstabel.
Muu vajalik kõikidele
- Kuidas käituda infosõjas. Kriis.ee materjalid.
- Olevalmis veeb ja äpp – käitumisjuhised kriisiolukordadeks.
- Kuidas äreval ajal vaimset vastupanuvõimet tugevdada. Peaasi.ee.
- Desinfo ja infomanipulatsioonid raamatud, uuringud, analüüsid Rahvusraamatukogu veebilehel.
- Hübriidsõjad ja hübriidsed ohud: kas nende kaardistamiseks oleks vaja andmebaasi? Sisekaitseakadeemia (2022).
- Eesti riikliku julgeoleku kommunikatsiooni võimalused vaenulike inforünnakute mõju leevendamiseks infosõjas. K. Paas magistritöö (2022).
- Küberilm lubab turbulentsi, tuletame instruktsioone meelde. Zone.ee blogi.
- Lääne vastu COVID-19 ajal suunatud Venemaa strateegilised narratiivid. Eesti NATO Ühing.
- Ingliskeelne veebileht, kus ajakirjanikud paljastavad valeinfot: bellingcat.com.
Täiendamisel