Lapsevanematele

Kui laps saab oma nutiseadme

Kui otsustad lapsele nutivahendi anda, siis lapsevanemana saad Sina suunata oma last digimaailmas turvaliselt käituma.

Videotest leiab soovitusi, kuidas koos lapsega teha kokkuleppeid ja mida silmas pidada interneti ja nutiseadmete kasutamisel.

VIDEO 1: Digiseadme andmine lapsele: soovitused kokkulepeteks

Soovitused kokkulepeteks

• Igas keskkonnas viibides on oluline teada, kuidas ohutult käituda ja milliseid riske ja ohte vältida. Näiteks enne, kui laps hakkab tänaval iseseisvalt liikuma, annad talle teadmisi, kuidas tänaval ohutult liigelda ja riske vältida. Kui laps alustab kooliteed, siis käid temaga alguses seda koos, et kinnistuks teadmised, kuidas seda ohutult läbida. See käib ka interneti kohta. Internetis leidub mitmeid lastele mõeldud rakendusi ja harivaid veebilehti, eakohaseid põnevaid mänge. Tutvu ise nendega ja vaata koos lapsega. Aruta, mis talle huvi pakub ja mida ta sooviks internetis teha.

• Selgita lapsele, et nii nagu liikluses tuleb järgida liiklusreegleid, on ka interneti kasutamisel oluline käituda nii, et mitte ohtu sattuda. Anna lapsele teada, et sa hoolid temast ja et ta internetti kasutades ennast hästi tunneks, on oluline omavahel kokku leppida reeglid, kuidas seal käituda.

• Selgita lapsele, et internetis tuleb käituda viisakalt, nii nagu kodus, lasteaias või koolis.

• Internetis on palju veebilehti, kuid mitte kõik ei ole lastele sobivad ja on ka veebilehti, mis on mõeldud ainult täiskasvanutele. Anna lapsele teada, et kui laps näeb midagi, millest ta aru ei saa või on talle hirmutav, siis ta räägiks sellest sinuga.

• Räägi lapsele, et tänaval ta ei räägi ta võõrastele kus ta elab, nii ka internetis ei räägiks ta võõrastele endast ega näitaks neile pilte või videoid endast ja oma perest.

• Selgita lapsele, et kui ekraanile ilmub ootamatult tundmatu aken või link, siis ta sellele ei klõpsaks, vaid küsiks sinult nõu ja abi.

• Kuna internetis leidub palju põnevat ja huvitavat, siis võib ekraani ees olles ajataju kaduda. Kuid liiga pikalt selle ees olemine pole tervisele kasulik. Selgita lapsele, et seetõttu on oluline kokku leppida, kui palju aega ta päevas nutiseadet kasutab.

• Selgita lapsele, et oluline on oma nutiseadet kaitsta ja selles sisalduvat infot hoida. Õpeta talle ekraaniluku seadmist, milleks võib olla salasõna või sõrmejälje abil tuvastamine. Vajadusel seadista ekraanilukk koos lapsega või juhenda teda.

• Selgita lapsele, et salasõna ei jagata kellegagi. Nutiseadme või veebikonto salasõna peab jääma ainult tema enda teada. See on nagu hambahari, mida ei jagata isegi parima sõbraga. Juhul, kui laps kardab, et ta võib salasõna ära unustada, siis kokkuleppel lapsega võib ta seda Sinuga jagada. “1234” ei ole turvaline salasõna. Salasõna peab olema piisavalt pikk – sisaldama suuri ja väikeseid tähti, numbreid ja sümboleid. See peab olema teistele raskelt äraarvatav ja endale kergelt meelde jääv.

• Leppige kokku, et oma nutiseadet ei anta teistele kasutamiseks ning salasõna sisestatakse nii, et kõrvalseisjatel ei oleks võimalik seda näha ja meelde jätta.

• Nutiseadmega on kerge fotosid ja videoid teha. Selgita lapsele, et alati, kui ta oma sõbrast või kellestki teisest soovib fotot või videot teha, siis tuleb alati temalt enne nõusolekut küsida. Kui ta tahab seda kellegi teisega jagada, siis tuleb ka selleks enne pildistatavalt luba küsida. Käitume teistega nii, nagu soovime, et meiega käitutaks.

• Kokkulepped tuleks koostada vastavalt lapse vanusele, ajakohastada lapse kasvades ja tema oskuste ning teadmiste suurenedes.

Räägi lapsega igapäevaselt, kuidas tal internetis läheb ning mis talle seal huvi pakub. Kui internetist ja nutivahenditest rääkimine on tavapärane, siis on lapsel kergem rääkida Sulle ka sellest, kui ta kogeb seal midagi ebameeldivat.

• Laps ei suuda alati mõista oma tegusid ja nendest tulenevaid tagajärgi. Ta võib karta vanemale rääkida, kui tal midagi ebameeldivat on juhtunud, sest kardab lapsevanema reaktsiooni. Säilita rahu. Kui ta räägib halvast kogemusest internetis, siis keskendu lapse kuulamisele. Kiida last julguse eest sulle rääkimisel.
Ära süüdista last. Igaüks meist võib vigu teha ja neist õppida. Anna lapsele teada, et aitad teda ja, et otsite koos lahendust.

Püüa hoida ennast digimaailma arengutega kursis. Jälgi, millised võimalused ja riskid interneti ning nutiseadmete kasutamisega võivad kaasneda ja räägi neist oma lapsega.

Eeskuju kasvatab rohkem kui õpetussõnad. Arvesta, et laps jäljendab sinu käitumist – jälgi, kuidas ja kui sageli ise internetis oled, ning millega seal tegeled.

 

VIDEO 2: Nutivahendi andmine lapsele: ohutus

• Kui otsustad lapsele tema enda nutivahendi anda, siis lapsevanemana saad sina suunata oma last digimaailmas turvaliselt käituma ning õpetada ka oma seadme eest hoolitsema.

• Koos telefoniga on soovitatav kohe soetada nii turvaklaas kui turvaümbris ning rääkida läbi, kus on seda kõige mõistlikum hoida ning millal ja kus kasutada.

• Tutvu koos lapsega nutiseadmega, millised võimalused on selles lapsel selle abil sinuga ühenduses olla ja sinul lapsega. Vaadake, milliseid rakendusi nutiseade pakub ning milliseid laps võiks kasutada.

Esmalt tuleks koos lapsega seadistada ekraanilukk. Õpeta talle ekraaniluku seadmist, milleks võib olla salasõna või sõrmejälje abil tuvastamine. Selgita lapsele, et salasõna ei jagata kellegagi. Nutiseadme või veebikonto salasõna peab jääma ainult tema enda teada. See on nagu hambahari, mida ei jagata isegi parima sõbraga. Juhul, kui laps kardab, et ta võib salasõna ära unustada, siis kokkuleppel lapsega võib ta seda Sinuga jagada. “1234” ei ole turvaline salasõna. Salasõna peab olema piisavalt pikk – sisaldama suuri ja väikeseid tähti, numbreid ja sümboleid. See peab olema teistele raskelt äraarvatav ja endale kergelt meelde jääv. Leppige kokku, et oma nutiseadet ei anta teistele kasutamiseks ning salasõna sisestatakse nii, et kõrvalseisjatel ei oleks võimalik seda näha ja meelde jätta.

• Lapsevanem saab seadistada, milliseid eakohaseid, põnevaid ja huvitavaid rakendusi laps saab kasutab. Nutiseadmes saab kasutada mitmeid rakendusi, mis aitavad kaasa sinu lapse turvalisele interneti ja nutiseadme kasutamisele.

• Kui oled lapsega läbi rääkinud ja kokku leppinud, kui palju aega ta päevas võib nutiseadet kasutada, saad selle nutiseadmes seadistada.

Positsioneerimisrakendus võimaldab sul kindlaks määrata, kus laps asub. Enne selle rakenduse seadistamist anna sellest lapsele teada ning selgita, miks see oleks vajalik.

Nutiseadmes on rakendused, mille abil saab lapsevanem seada, milliseid rakendusi laps saab kasutada ja millist sisu ta näeb. Võimalik on seada filtrid interneti ja näiteks Google Play sisule, et kohatu ja häiriv info ei jõuaks lapseni. Telefonis saab piirata ka uute rakenduste või rakenduste tasuliste lisade allalaadimist.

• Oluline on lapsega läbi rääkida, kellega ta telefonis suhtleb ja millist sisu ta võiks jagada.

• Mõistlik on seadistada rakendus leia mu telefon (find my phone), mis võimaldab kaotsiläinud telefoni üles leida. Samuti rakendus, mille abil saab telefoni varguse või kaotsimineku korral selle sisu ära kustutada.

• Vajalik on rääkida, et kui lapsega võtab ühendust võõras inimene, keda ta ei tunne, siis seda kõnet vastu võtma ei pea, samuti, kui tundmatult numbrilt saadetakse sõnum, siis seda ei avata ning tundmatuid linke lahti ei klõpsata.

Tutvu keskkonna või rakenduse turva- ja kasutustingimustega, et juhul, kui midagi ebameeldivat on juhtunud ja kasutustingimusi on rikutud, saad sellest haldajat/administraatorit teavitada.

• Kui lapsele on saadetud ebameeldiva sisuga sõnumeid, siis tuleb nende saatja blokeerida. Vajalikuks võib osutuda sõnumist ekraanipildi tegemine ja salvestamine, et juhtumi asjaolud välja selgitada.

• Parim kaitse on usalduslik suhe lapse ja lapsevanema vahel. Laps ei suuda alati mõista oma tegusid ja nendest tulenevaid tagajärgi. Laps võib karta vanemale rääkida, kui midagi ebameeldivat on juhtunud, sest kardab lapsevanema reaktsiooni. Säilita rahu. Keskendu lapse kuulamisele, kui ta räägib halvast kogemusest nutiseadme kasutamisel. Kiida last julguse eest sulle rääkimisel. Ära süüdista last. Igaüks meist võib vigu teha ja neist õppida. Anna lapsele teada, et aitad teda ja, et otsite koos lahendust.

Nõu ja abi pakub lasteabi telefonil 116111, veebivestluse teel www.lasteabi.ee ja e-kirja kaudu info@lasteabi.ee.





Partnerid

  • logo-0
  • logo-1
  • logo-2
  • logo-3
  • logo-4
  • logo-5
  • logo-6
  • logo-7