Artiklid

  • Lapse privaatsuse tagamiseks on vajalik lapse ja lapsevanema vaheline dialoog

    02.10.2024

    Autor: Kerli Valner, projekti Targalt internetis teavitustöö koordinaator Lastekaitse Liidus Tänapäeva tehnoloogia võimaldab meil kiirelt ja kergelt fotosid ja videoid teha ning neid teistega jagada. Internet on avalik ruum, kus kõik avaldatu salvestub ja on edasi saadetav, seega tuleb erilise hoolega läbi mõelda, millist infot ja kellega seal lastest jagada. Sealjuures on oluline arvestada lapse…
  • Isikuandmetest ei tohi saada ajaloo õpik

    25.09.2024

    Autor: Geili Keppi, Andmekaitse Inspektsiooni jurist Esmapilgul võib pealkirjas õhku visatud lause tekitada  erinevaid mõtteid, kuid loe see lõpuni, et mõista mida ma tegelikult sellega mõtlen. Õpetajate töö ei hõlma endas enam ammu ainult teadus- ja kasvatustöö tegemist. Tänapäeva digitaalses maailmas peavad nii kool kui õpetajad suutma tagada ka õpilaste turvalisuse ja privaatsuse Ja seda…
  • Internetiturvalisuse õppus DigiÄKK täitis Tähtvere pargi õpihimuliste koolieelikutega

    14.06.2024

    Autor: Annaliisa Post Esmaspäeval, 13. mail oli Tähtvere park täis rõõmsaid lapsi ja elevil tudengeid, sest toimus esimene koolieelikutele suunatud digiturvalisuse välkõppus ehk DigiÄKK. Juba enne ürituse ametlikku algust oli Tähtvere pargis suur melu: ligi 200 lasteaialast laulis kaasa taustaks mängivatele lastelauludele ja iseeneslikult hakkasid rühmad mängima ringmänge. Nendega koos lõbutsesid ka kassikostüümides päevajuhid ja…
  • Vihjeliin aitab kaasa lapse õiguste tagamisele

    11.03.2024

    Autor: Malle Hallimäe, vihjeliini projektijuht, Lastekaitse Liit Seksuaalne väärkohtlemine on kahetsusväärne reaalsus paljude laste jaoks üle maailma. Seksuaalne väärkohtlemine on laste õiguste tõsine rikkumine, mis põhjustab kahju laste füüsilisele ja vaimsele tervisele, ning mille tagajärjed mõjutavad kogu nende elu. Laste seksuaalset väärkohtlemist esitav pildimaterjal valmib enamasti lapse tegeliku väärkohtlemise käigus, kuid digiajastu tehnoloogia võimaldab hõlpsalt…
  • Ekraan muudab mu lapse pööraseks!

    21.02.2024

    Autor: Kadi Saar, lasteabi peaspetsialist, Sotsiaalkindlustusamet On selge, et ekraanid ja seadmed on tulnud, et jääda – nii täiskasvanute kui ka laste ja noorte eludes. Ekraaniaeg avaldab aga mõju meie ajule, eriliselt vastuvõtlik on suurele stimulatsioonile just lapse alles arenev aju. Mil moel ennetada olukorra eskaleerumist ja nutisõltuvuse tekkimist? Kuidas lastele turvaliselt piire seada? Aastal…
  • Mida mõõdame, seda saame juhtida: fookus kooliperede vaimsele heaolule

    16.02.2024

    Autor: Triin Noorkõiv, Clanbeati partner Viimased aastad on vaimse tervise ja heaolu teemade vaates olnud murrangulised. Oleme ühiskonnas avatumad neist rääkima ning sellega koos on saanud hakata kasvama ka meie teadmised ja oskused, et iseend ja teisi paremini märgata, mõista ja toetada. Kõik see kehtib ka koolikeskkondade kohta. Vaimse tervise ja heaolu väljakutseid on meil…
  • Vanemaealiste vaimset tervist ja digioskusi toetavad noored

    10.02.2024

    Autor: Elo Võrk, Telia Eesti toetustegevuste juht Katrin Tiidenberg lükkab Eesti Inimarengu aruandes 2023 ümber laialt levinud arusaama, et digitehnoloogia põhjustab lastele ja noortele vaimse tervise probleeme: „Ehkki on palju väiteid, et laste ja noorte vaimne tervis on digitehnoloogiate tõttu aina halvemas seisukorras, ei toeta teadusuuringud selliseid üldistusi. /…/Tulemustele, et sotsiaalmeediakasutust ei saa seostada depressiivsusega,…
  • Küberturvalisuse testimised näitavad informaatikatunni olulisust küberturvalisuse alases teavitustöös

    09.02.2024

    Autor: Birgy Lorenz, Tallinna Tehnikaülikooli küberturvalisuse vanemteadur aastal viidi läbi kolm küberturvalisuse testimist: KüberNööpõel (1.-6. klassile), KüberPähkel (4.-9. klassile), KüberPuuring (7.-12. klassile ja kutsekoolidele). KüberNööpnõel sisaldab nuputamisülesandeid ja arvutamist erinevates tehnikat puudutavates ülesannetes. Testis osales 4136 vastajat 179 koolist. KüberPähkli abiga vaadeldakse, kuidas selles vanuses õpilased lahendavaid erinevaid digitaalset turvalisust puudutavad olukordi, milline on nende…
  • Politseiniku veebivaatlused

    08.02.2024

    Autor: Maarja Punak Chat-GPT on tulnud, et siia jääda. Segadusse võib see ajada vaid vanavanemaid, kes peavad kummaliseks lugusid, kuidas lapselapsed on leidnud arvutis endale vestluskaaslaseks kellegi, keda tegelikult ei ole olemas. Varsti ei pane taoline suhtlus enam kedagi imestama. Kui seda veel veidi treenida, muutub chat-GPT nii vaimse tervise kui ka seadusalaste küsimuste osas…
  • Lastemaja üks sihtrühmadest on kahjustava seksuaalkäitumisega lapsed. Mida see tähendab?

    08.02.2024

    Autor: Merit Korbe, sotsiaalkindlustusameti lastemaja teenuse juht Sotsiaalkindlustusameti lastemajadesse jõuavad seksuaalselt väärkoheldud, selle kahtluse või kahjustava seksuaalkäitumisega lapsed. Kahjustava seksuaalkäitumise alla kuuluvad näiteks enesepaljastamine, intiimsete kehaosade ebasobiv katsumine, endast alasti fotode ja videote saatmine, aga ka raskemad kahjustava seksuaalkäitumise juhud, kui tegu on teisi kahjustavate vägivalda sisaldavate seksuaaltegudega. Laste sotsiaalset ja seksuaalset käitumist mõjutavad mitmed…
  1. 1
  2. 2




Partnerid

  • logo-0
  • logo-1
  • logo-2
  • logo-3
  • logo-4
  • logo-5
  • logo-6
  • logo-7