Lapsevanematele
Uus! Vaata veebiseminari “Appi, mu laps tegi sotsiaalmeediakonto”
Veebiseminaril arutatakse:
- Milliseid sotsiaalmeedia rakendusi lapsed kasutavad? Miks nad seda teevad?
- Millised on sealsed võimalused ja riskid? Näiteks kuidas mõjutavad lapse käitumist platvormi disain, algoritmid, mõjuisikud?
- Mida seal avaldada ning mida mitte, suhted sotsiaalmeedias jne.
- Mida võiks lapsevanem teada ja lapsega arutada ning kust vajadusel nõu ja abi saab?
Veebiseminari arutelus osalevad:
- Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadik Liise Lugna (17)
- Tartu Ülikooli Digimentorite projektijuht Inger Klesment
- Targalt internetis teavitustöö koordinaator Lastekaitse Liidus Kerli Valner
- Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonibüroo politseikapten Maarja Punak
- Veebiseminari modereerib Erki Pogoretski, Telia andmete ja analüütika valdkonnajuht.
Veebiseminari kantakse üle Facebook Live üritusena Targalt internetis Facebooki kanalis, Telia Eesti Facebooki kanalis ja Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste Facebooki kanalis. Vaata üritust: https://www.facebook.com/events/1126037268778935.
11.veebruaril 2025 tähistatakse rahvusvahelist turvalise interneti päeva ning sellel päeval võtame fookusesse koostöös laste ja noorte digi- ning meediapädevuse arendamise.
SOOVITUSED LAPSEVANEMATELE
10 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Pidage meeles, et see, mida olete õpetanud lapsele heaks inimeseks olemisest, kehtib ka digitaalses maailmas. Selgitage oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.
Eeskuju kasvatab rohkem kui õpetussõnad. Arvestage, et laps jäljendab teie käitumist – jälgige, kuidas ja kui sageli ise internetis olete, mida seal teete, millist eeskuju annate.
Oskus ise digimaailmas hakkama saada on hädavajalik ja eeldab õppimist. Hoidke ennast digimaailma arengutega kursis. Harige ennast selles, millised võimalused ja riskid interneti ja nutiseadmete kasutamisega võivad kaasneda ja rääkige neist oma lapsega.
Tuvastage veebilehed, mida soovite, et teie laps külastaks. Internetis on palju lapsele eakohaseid ja harivaid veebilehti, mis pakuvad võimalusi õppimiseks ja mängimiseks.
Leppige lapsega kokku reeglid interneti ja nutiseadmete kasutamises ning jälgige ka nende mõlemapoolset täitmist. Kui ostate või annate lapsele kasutada uue nutiseadme, siis leppige kohe kokku ka selle kasutamise reeglites. Kokkulepitud reeglid tuleks koostada vastavalt lapse vanusele ning ajakohastada lapse kasvades ja tema oskuste ja teadmiste suurenedes.
Tegutsege lapsega koos ka digitaalmaailmas. Tundke huvi lapse tegemiste vastu internetis – külastage koos samu veebilehti, sotsiaalvõrgustikke, mängige talle meeldivaid mänge. Vestelge temaga, miks talle mingi keskkond või tegevus võrgus meeldib.
Olge ka ise sotsiaalmeedias pädev. Tundke huvi, milliseid rakendusi (äppe) ja teenuseid teie pereliikmed, sugulased ja tuttavad kasutavad. Võib juhtuda, et nii mõnegi veebikeskkonna või rakenduse proovimisel hakkate paremini mõistma nii sotsiaalmeediat kui ka põhjust, miks teie laps seda naudib.
Olge oma lapsega seotud sotsiaalmeedias, kuid austage tema privaatsust ka seal. Arutage lapsega, millisel viisil tema sooviks teie ja teiste pereliikmetega olla seotud sotsiaalmeedias ja millist informatsiooni, sealhulgas fotosid ja videoid, lapsel endast ja oma pereliikmetest on mõistlik jagada. Ka ise fotode ja videote üleslaadimisel arvestage lapse huvidega ning küsige lapselt enne luba, kui foto temast internetti üles riputate.
Alati proovige enne mõista, kui hakkate hukka mõistma. Lapsel peab olema teadmine, et ükskõik, mis ka ei juhtuks, ta saab sellest rääkida oma lähedastele. Kui teil ei ole olemas kohe kõiki vastuseid, saate need välja selgitada. Kasulikku infot interneti ja nutivahendite kasutamisest leiate veebilehelt www.targaltinternetis.ee . Nõu ja abi saab ka tasuta lasteabitelefonilt 116111, veebileht www.lasteabi.ee . Nõu ja infot jagavad ka veebipolitseinikud https://www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud.
Pidage alati meeles, et arvuti ega nutivahend ei asenda lapsevanemat!
Soovituste voldiku trükifail alla laadimiseks 10 soovitust lapsevanemale….